Logowanie po SSH
Logowanie po SSH może być potrzebne jeśli chcemy zalogować się zdalnie na serwer. Oczywiście serwer musi mieć postawione skrypty, które będą obsługiwać połączenie po ssh. W tym wpisie postaram się wytłumaczyć, jak można zalogować się przez SSH na serwer. Do celów tego poradnika stworzyłem serwer, którego adres IP nie jest już do mnie przypisany.
Pobieranie i instalacja programu
Na początku musimy pobrać program, za pomocą którego połączymy się przez SSH. Oczywiście dla bardziej zaznajomionych z tematem można to zrobić również w wierszu poleceń Windowsa. Program możecie pobrać, klikając tutaj.

Po kliknięciu “here” powinna pojawić się taka zielona ramka na innej podstronie. Zdjęcie poniżej przyciąłem ze względu na Waszą wygodę.


Klikamy Next.

Klikamy Install (uwaga, tutaj może poprosić o podwyższenie uprawnień, czyli zapyta o hasło administratora w naszym komputerze).

Możemy odznaczyć “View README file” i klikamy Finish.

Tak prezentuje się uruchomiony program.
Logowanie po SSH

W tym celu wpisujemy:
- Host Name (or IP adress)
- Port
Po wprowadzeniu tych danych klikamy Open. Powyższe informacje powinien dostarczyć Ci administrator serwera.

W polu “Host name (or IP adress)” wprowadziłem [email protected], więc moje połączenie rozpoczęło się automatycznie z użytkownikiem blog. Jeśli ty nie zrobiłeś tego na początku, to wpisz najpierw użytkownika, a potem, po enterze, jego hasło.
W moim przypadku wystarczy, bym podał tylko hasło.

Jeśli hasło jest prawidłowe, zobaczycie taki ekran. Specjalnie na początku podałem nieprawidłowe hasło i dostałem odmowę dostępu. Po podaniu prawidłowego hasła można wydawać polecenia w systemie.
Logowanie po SSH z wykorzystaniem klucza prywatnego
Musimy najpierw odpowiednio skonfigurować nasz klucz prywatny dla programu Putty. Uruchamiamy program dołączony z Puttym, PuTTYgen.

Klikamy Load.
Wybieramy nasz plik, potem klikamy Otwórz.
Wybieramy miejsce zapisu prze-konwertowanego pliku i klikamy Zapisz.
Następnie otwieramy program Putty.
Po lewej stronie zjeżdżamy niżej i wybieramy SSH -> Auth, tak jak zaznaczono na obrazku powyżej. Następnie klikamy przycisk Browse.
To tyle na dzisiaj! 😀
Do zobaczenia w przyszłych materiałach.